Dlaczego warto grać z dziećmi w warcaby?

Dlaczego warto grać z dziećmi w warcaby?

Rodzice bardzo często zastanawiają się, w jaką grę powinny grać ich dzieci,by nie tylko mogły przyjemnie spędzić wolny czas, ale również nauczyły się zupełnie nowych umiejętności, które przydadzą im się w przyszłości. Doskonałym przykładem mogą być warcaby

Kształtowanie umiejętności taktycznych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet wtedy, gdy dziecko będzie chciało grać w warcaby dla frajdy, to jego celem będzie zwycięstwo. Oznacza to tym samym, że będzie zastanawiało się, w jaki sposób najlepiej przechytrzyć swojego przeciwnika. Jak wiadomo, wygrać daną rozgrywkę można będzie tylko wtedy, gdy wspomniany przeciwnik straci wszystkie pionki. Drugą możliwością jest sytuacja, w której zablokuje się mu możliwość wykonania jakiegokolwiek ruchu. Oczywiście należy się spieszyć, w przeciwnym razie przeciwnik może okazać się sprytniejszy. 

Możliwość kontaktu z pierwszą porażką

Warto wiedzieć, że w życiu nie zawsze się wygrywa i odnosi sukcesy. Nie ma znaczenia czy dziecko będzie traktowało warcaby, jako sposób na spędzanie wolnego czasu, czy każda pojedyncza partia będzie miała dla niego sportowy wymiar. W pewnym momencie pociecha na pewno trafi na osobę, która z nią wygra. Trzeba zatem potrafić przegrywać. Oczywiście nie jest to uczucie, które należy do najprzyjemniejszych. Godny uwagi jest fakt, że nauka gry w warcaby może przynieść maluchom zdecydowanie więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Z kolei umiejętność przegrania z honorem, jest jedną z najbardziej istotnych. 

W jaki sposób najlepiej zacząć przygodę z warcabami?

Gra w omawiane warcaby jest bardzo prosta. Do rozegrania partii wystarczy bowiem plansza, pionki, a także druga osoba. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku braku partnera do gry w danym momencie, nie wszystko jest stracone. W najprostszym możliwym ujęciu w warcaby można grać także na komputerze. Nie można jednak zapomnieć, aby wcześniej ustawić odpowiedni poziom trudności. W przeciwnym razie dziecko może przegrać bardzo szybko. Warcaby nie tylko są grą towarzyską, ale również rozgrywką sportową.

 

Tagi: warcaby, gra, rozgrywka, zabawa